HPV Virüsü Forum Yorumları ::.

Smear Nedir?

Smear Nedir? Düny genelinde yapılan Smear

Smear Nedir? Düny genelinde yapılan Smear rahim ağzından kanser gelişmeden önce kanser öncülü prekanseröz lezyonları değişikleri saptamak için alınan örnektir.

HPV FORUM SİĞİL FORUM
HPV den Siğilden Kurtulanlar Yenenler.

Bazen hiçbir anormallik olmadan smear sonucu anormal olabilir.

Ancak, anormal smear sonucu olan çok az hastada kanser saptanır.

Anormal Smear
Her anormal smear sonucu kanser varlığını işaret etmez. Her ne kadar anormal smear sonucu olan bazı kadınlarda prekanseröz lezyonlar veya CIN saptansa da bu lezyonlardan tamamen kurtulmak çok kolaydır.

Uygunsuz Smear
Smear için alınan örneğin inceleyen sitolog tarafından değerlendirme için yetersiz olduğu anlamına gelir.

Bunun pek çok sebebi olabilir. Örneğin laboratuara taşınma aşamasında veya preparatın hazırlanma aşamasında bir sorun yaşanmış olabilir.

Smear sonucunun uygunsuz olması smear’in anormal olduğu anlamına gelmez , smearin sitolog tarafından okunamadığı anlamına gelir. Bu nedenle endişelenecek bir şey yoktur.
Prekanseröz lezyonlar nedir ve CIN ne anlama gelir?
Prekanseröz lezyon eğer tedavi edilmezse kansere dönebilecek doku anlamına gelir. Ancak kesinlikle kanser başlangıcı anlamına gelmez. Serviksteki böyle lezyonlara servikal intraepitelyal neoplazi veya kısaca CIN denir.

Bu terim serviksin yüzeyindeki değişikliklere verilen isimdir ve bu lezyonlarda hastalığın yayılımı yoktur. CIN’ların ciddiyetine göre CIN1’den 3’e kadar farklı sınıflaması vardır. Serviks kanseri gelişme riski CIN derecesi ile ilişkilidir.

CIN1’ler çoğu kez hiçbir tedavi verilmeden normale dönebilmektedir. CIN1’den kanser gelişme risk çok düşüktür. Ancak CIN 2 ve 3 bazen kansere dönebilir. CIN2 ve3’ün ne kadarının kansere döneceğini net olarak bilemediğimiz için tedavisiz izlem kabul edilemez.

Servikal glandüler intraepitelyal neoplazi adını verdiğimiz serviksin iç kısmındaki prekanseröz lezyonlar da servikste görülen nadir lezyonlardır.

Tedavisi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

HPV bir vürüstür Lezyonları, siğil benzeri normal siğiller değildir. HPV virüsünü Negatif etmek gerekir. Normal siğil olmadığı için Yakmayla, Dondurmayla, Lazerle, Asit içerikli damlalar ve krem ile geçmez. Cildinizi tahriş ettiğiniz için çoğalarak yayılır. 

Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir...