Hpv Virüsü Teşhisi

HPV virüsünün tanısı görünümüne bakılarak konulur.

HPV virüsü Dıştan görünümü karnıbaharı andırır şekildedir, şüphede kalınan lezyonlar patolojik değerlendirme ile virüsün tipi belirlenir.

HPV virüsü Kadınlarda smear testi ile virüs varlığı araştırılırken erkeklerde genital bölgenin büyüteçli özel gözlükler ile değerlendirilmesi , şüpheli lezyonlardan örnek alınıp patolojik değerlendirme yapılması ile tanı konur.

HPV virüsü Erkeklerde penis ağzına mea yakın lezyon olması veya idrarda kan hücrelerinin görülmesi idrar yolunun kamera ile değerlendirilmesini gerektirir. Virüs ile temas eden her insanda belirtiler ortaya çıkmayabilir, fakat partnerinde kondilom genital siğil bulunan bir kişide % 60-90 virüs varlığı tespit edilmiştir.

Tedavisi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

HPV bir vürüstür Lezyonları, siğil benzeri normal siğiller değildir. HPV virüsünü Negatif etmek gerekir. Normal siğil olmadığı için Yakmayla, Dondurmayla, Lazerle, Asit içerikli damlalar ve krem ile geçmez. Cildinizi tahriş ettiğiniz için çoğalarak yayılır. 

Bir önceki yazımız olan Serviks Kanseri başlıklı makalemizde Serviks Kanseri, Serviks Kanseri belirtileri ve Serviks Kanseri doğal tedavi uzmanı hakkında bilgiler verilmektedir.