HPV Virüsü Forum Yorumları ::.

CIN 1 CIN 2 CIN 3, ASCUS Nedir?

CIN 1 CIN 2 CIN 3, ASCUS Nedir? tedavisi.

CIN 1 CIN 2 CIN 3, ASCUS Nedir? CIN virüsü tanısı CIN 1 virüsü , CIN 2 virüsü , CIN 3 virüsü

Genelde karşımıza rutin alınan bir smear testi sonucunda veya HPV virüsü varlığında yapılan takipte yine pap smear testinde bazı hücresel değişikliklerin çıkması ile konmaktadır.

HPV FORUM SİĞİL FORUM
HPV den Siğilden Kurtulanlar Yenenler.

CIN 1 CIN 2 CIN 3, ASCUS Nedir?

Bazen smear testinde ASCUS çıkması sonucu yapılan ileri tetkiklerde tespit edilmektedir. Rahim ağzında tek bir bölgede, genellikle transformasyon alanı denilen bölgede başlayan CIN virüsü kendisi kanser olmayıp , rahim ağzı kanserinin öncüsü bir lezyondur
.
CİN virüsü genelde 3 derece ile sınıflandırılır ve bu sınıflama rahim ağzının epitel olarak isimlendirilen üst dokusunu tutmadaki derinliğine göre yapılmaktadır.

Epitelyal yüzeyin % 25 ‘i tutulmuş ise CİN 1 virüsü Hafif displazi, % 50 ‘si tutulmuş ise CİN 2 virüsü Orta derece displazi ve % 75 ‘i veya daha fazlası tutulmuş ise CİN 3 virüsü Ağır displazi olarak sınıflandırılmaktadır.

Cin virüsü hafif formundan ağır formuna geçmesi için birçok yıl gerekmektedir. CİN 3 virüsü karsinoma in situ’ ya yani rahim ağzı kanseri başlangıcına dönüşmekte ve en sonunda serviksin ilerlemiş kanseri oluşmaktadır.

Son yıllarda smear testi ile yapılan sınıflamada Bethesta sistemi kullanılmakta olup , bu sisteme göre LSİL CİN 1 CIN I’ e tekabül etmektedir.

HSİL ise CİN 2- CİN 3 CIN II- CIN III anlamına gelmektedir.

Genellikle patoloji raporlarında her iki terim de birlikte bulunmaktadır.

Tedavisi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

HPV bir vürüstür Lezyonları, siğil benzeri normal siğiller değildir. HPV virüsünü Negatif etmek gerekir. Normal siğil olmadığı için Yakmayla, Dondurmayla, Lazerle, Asit içerikli damlalar ve krem ile geçmez. Cildinizi tahriş ettiğiniz için çoğalarak yayılır. 

Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir...